Otwórz menu

Jak powstały świetliki dachowe?

Kiedy i jak powstały świetliki dachowe?

Świetliki dachowe, pasma świetlne to produkty stanowiące część przestrzeni dachowej obiektu budowlanego. Ich zadaniem jest zapewnienie doświetlenia światłem naturalnym wnętrza budynku.

Już starożytnej architekturze rzymskiej były stosowane otwarte świetliki dachowe, jak na przykład oculus w Panteonie. Świetliki dachowe i pasm świetlne szklane są wykonywane od czasów rewolucji przemysłowej, dzięki której rozwinęła się produkcja szkła. Masowa produkcja szkła od połowy XX wieku sprawiła, że świetliki dachowe zaczęły być coraz częściej stosowane. Rozpowszechnienie pojęcia oszczędzania energii przyczyniło się do jeszcze większego zainteresowania i wykorzystania świetlików dachowych i pasm świetlnych.

W czasach przed rewolucją przesyłową, to prawdopodobnie Francja była krajem, posiadającym najlepszą technologię w dziedzinie szkła architektonicznego. Jedną z pierwszych konstrukcji szklanych świetlików dachowych można zobaczyć w Pałacu Wersalskim, a dokładnie w Galerie des Batailles. Została ona dobudowana do istniejącego już pałacu w 1830 roku przez Ludwika Filipa. Innym przykładem pierwszych świetlików dachowych, jest konstrukcja zbudowana w latach 1763-1767 w Paryżu – Halle aux blés. Oznaczo to, że świetliki dachowe i pasma świetlne, które są nam znane obecnie w wielu konfiguracjach, zostały prawdopodobnie zapoczątkowane we Francji na początku XVIII lub pod koniec XVII wieku.

Świetliki dachowe obecnie…

Obecnie w świetlikach dachowych i pasmach świetlnych bardzo często zamiast szkła, stosuje się wypełnienie z poliwęglanu wielokomorowego. Kształt świetlików dachowych i pasm świetlnych pozwala na sprawne odprowadzanie wody. Poliwęglan wielokomorowy stosowanych w świetlikach dachowych i pasmach świetlnych zapewnia ochronę przed szkodliwym działanie promieni słonecznych, gdyż zawiera w sobie filtr UV.

Światło słoneczne dzienne dostarczane przez świetliki dachowe i pasma świetlne ma pozytywny wpływ na fizjologiczne i psychologiczne samopoczucie ludzi, co może zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo w wielu kluczowych sprawach, jak na przykład praca na magazynie. Optymalne wykorzystanie światła dziennego pozwala na zmniejszenie całkowitych kosztów zużycia energii. Między innymi z tych powodów w nowoczesnym budownictwie tak chętnie są wykorzystywane świetliki dachowe i pasma świetlne.

Produkty i usługi Skytec

Skontaktuj się z nami

phone

Telefon:

tel. +48 500 208 581 – handel
tel. +48 508 789 005 – biuro
tel. +48 794 945 326 – montaż

mail

Email:

biuro@skytec.pl – biuro
handel@skytec.pl – handel

siedziba firmy

Dane firmy:

Skytec Sp. z o.o.
ul. Dąbrowskiego 77a,
60-529 Poznań
NIP 781 199 05 66
BDO 000 478 980

Zamknij menu